kanalizacja
Jak dofinansować budowę kanalizacji i oczyszczalni

Na co należy zwrócić uwagę w przygotowywanym projekcie inwestycyjnym, aby pozyskać dofinansowanie z funduszy unijnych? Jakie błędy eliminują możliwość dofinansowania realizacji projektu? Jak zorganizować współpracę z wykonawcami projektu, by uzyskać w efekcie dobrej jakości usługi wykonawcze?

JERZY MIKULSKI

pełnomocnik ds. realizacji projektu grupowego współfinansowanego z Funduszu Spójności

Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomera- cji Wołomin - Kobyłka. W latach 2004-2006 priorytetowo traktowane były (i zapewne będą w nowej perspektywie finansowej 2007-2013) gminy wpisane do Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Wyposażenie tych aglomeracji w sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków wynika z podjętych przez Polskę zobowiązań akcesyjnych. Jednak obecnie właściwie każda gmina może się ubiegać o środki z funduszy europejskich na tego typu inwestycje. Dla tych mniejszych jednostek samorządu lokalnego szansą są środki zarezerwowane w regionalnych programach operacyjnych i Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Na etapie przygotowań aplikacji o dofinansowanie najważniejszą rolę odgrywa rzetelnie przygotowany wniosek. Powinien on być oparty na dokładnie zdiagnozowanych (a nie wyimaginowanych) potrzebach lokalnych. Zarówno na etapie oceny wniosku, jak i potem w trakcie realizacji już dotowanego projektu instytucje nadzorujące przywiązują dużą wagę do spraw finansowych (montaż finansowy i zapewnienie współfinansowania ze środków własnych) oraz do kwestii związanych z osiągnięciem efektu ekologicznego.

Niekompletność dokumentów, brak odpowiednich pozwoleń i uzgodnień, nieuregulowanie spraw związanych z prawem własności do terenów, na których wnioskodawca wstępnie projektuje prowadzenie prac, brak ocen ich oddziaływania na stan środowiska naturalnego, mało wiarygodny montaż finansowy, brak zarezerwowania w budżecie lokalnego samorządu środków finansowych na współfinansowanie projektu - to główne przeszkody, o które można się potknąć na etapie przygotowań wniosku. Mogą one też przesądzić o jego odrzuceniu.

W planach finansowania inwestycji należy założyć znaczny poślizg w napływie środków dofinansowania z funduszy. Może on czasem sięgać nawet pół roku i więcej. Koniecznie należy uwzględnić w takim planie zagrożenia związane ze zmianą kursu euro w stosunku do złotego. Chodzi zwłaszcza o umacnianie się polskiej waluty. Nie ma jednej recepty na uzyskanie poprawnej konstrukcji wspomnianego planu i potem jego realizowania. Aczkolwiek pomocny jest stały monitoring wydatków i odpowiednio szybkie reagowanie na pojawiające się problemy, związane przede wszystkim z płynnością finansowania projektu.

Przy organizowaniu współpracy z wykonawcami warto sporo czasu i energii poświęcić precyzyjnemu przygotowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ). Pozwoli to uniknąć późniejszych ewentualnych dyskusji i sporów z wykonawcą, które zazwyczaj, na zasadzie rykoszetu, negatywnie odbijają się na jakości robót i terminowej realizacji danej inwestycji. Jasno sformułowane oczekiwania w SIWZ skutecznie ograniczają pole do nadinterpretacji i ewentualnych roszczeń ze strony wykonawców. Przy realizacji większych inwestycjach warto sięgnąć po fachowy nadzór i np. ustanowić inżyniera kontraktu. Wykwalifikowany personel podległy takiej osobie będzie wówczas prowadził monitoring i kontrolę terminowego wykonania zakontraktowanych robót pod względem technicznym, finansowym, organizacyjnym i formalnym.


  PRZEJDŹ NA FORUM