Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Kąpino
Skan z zeszłego roku, z gazetki gminnej "Nasza Gmina" dostępnej w sklepie Jerry w zawrotnej ilości ok. 30 egzemplarzy na ok. 250 rodzin w Kąpinie.

Warto przeczytać przed czwartowym spotkaniem z Panem Wójtem i Sołtysem w Urzędzie Gminy. Ogłoszenie na tablicy informacyjnej Sołtysa przy sklepie Jerry w Kąpinie.

WIEŚCI EUROPEJSKIE
Jak Rady Sołeckie mogą wykorzystać wsparcie unijne?

We wtorek, 16 października w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie infor-macyjno - konsultacyjne sołtysów. Na zebranie (z małymi wyjątkami) przybyli przedstawiciele wszystkich wsi naszego terenu. Na spotkaniu omówione zostały główne źródła dofinansowania zewnętrznego, z których można skorzystać w la-tach 2007-13.
Na łamach prasy ogólnokrajowej i regionalnej coraz częściej podaję się kwoty wsparcia jakie mają trafić do Polski w latach 2007-13. Łącznie do Polski ma trafić 67 mld euro, na wszystkie programy. Dla terenów wiejskich jest to kwota odpowiednio mniejsza. Na spotkaniu omówiono konkretne działania dla wsi - Regionalnego Programu Wojewódzkiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Głównym obszarem zainteresowania Sołtysów i Rad Sołeckich może być dzia-łanie - Lokalna infrastruktura społeczna i inicjatywy obywatelskie (RPO WP oś 9 Działanie 9.3).
Na ten cel w naszym subregionie metropolitalnym (województwo podzielono na 4 subregiony), składającym się z 5 powiatów - przeznaczono około 15 mln zł, na okres 7 lat.
Nie są to wielkie kwoty, ale warto o nie zabiegać, tym bardziej, że konkurencja będzie bardzo duża. W ramach projektów można myśleć o adaptacji, wyposaże-niu świetlic, zagospodarowaniu terenu np. boiska sportowe, estetyka wsi, mała infrastruktura turystyczna tj. trasa rowerowa, szlak turystyczny. Możliwe jest też organizowanie i promowanie wydarzeń kulturalnych.
Drugim ważnym tematem z zakresu dotacji jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ogólnie można powiedzieć że w tym programie można robić to co wyżej zostało wyliczone i ... jeszcze więcej. Jest to jednak program jednocześnie bardziej złożony i obszerny. Pełne jego wykorzystanie łączy się z realizacją i stworzeniem Planu Odnowy Miejscowości. Można pójść jeszcze dalej i utworzyć tzw. Lokalną Grupę Działania. Tym samym stworzy się dodatkowe możliwości pozyskania dotacji dla mieszkańców wsi. LGD powinna składać się z organizacji społecznej (np. stowarzyszenie) gospodarczej (np. jakaś firma) i publicznej (np. samorząd). Zarejestrowana LGD pędzie musiała posiadać także Lokalną Strate-gię Rozwoju Obszarów Wiejskich na których działa .Obecnie istniejące już LGD w naszym województwie obejmują zasięgiem obszar kilku gmin.

O innych możliwościach działań lokalnych napiszemy w następnych nume-rach.

Jacek Nowicki - ue@ug.wejherowo.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM